• Jižní Čína

HANÁ Orienteering

Novinky

První várka často kladených otázek (FAQ):

Jak je to Číně s placením, a je lepší si peníze vyměnit doma nebo až na místě?

Platit se dá buď platební kartou, nebo je možné vybrat si hotovost z bankomatu (doporučujeme bankomaty BANK of CHINA)

Budeme se pohybovat na území 5 zemí, v nichž platí 5 různých měn. V Číněje to Jüan (CNY, nebo také RMB) = cca 3,30 Kč , v Hongkongu Hongkongský dolar (HKD) = cca 3,10 Kč, V Macau Matauská Pataca (MOP) = 2,92 Kč – zde však často berou i Hongkongské dolary-  v Malajsii Malajsiský Ringgit (MYR) = cca 5,60 Kč v Singapuru je to Singapurský dolar (SGD) = cca 17,-Kč

Pro bezproblémový start v Číně je možnost si RMB vybrat už v Česku, dobrou zkušenost máme se směnárnami Tourist centrum, jejichž pobočky se nachází v celé ČR a jejich kurzy bývají férové. Před výměnou se však na kurz radši zeptejte.

Jaké můžeme očekávat počasí?

Budeme se pohybovat ve velké oblasti – od Šanghaje po Singapur – obecně se jedná o subtropy s velkou vlhkostí, častým deštěm a teplotami v průměru okolo 25 stupňů.

Kolik kilogramů můžeme vést?

Obecně – čím menší a lehčí zavazadlo, tím spokojenější cestující. Pamatujte na počet přesunů, všemi možnými dopravními prostředky. Doporučuji jeden menší kufr + batůžek na záda. Neletíme s nízkonákladovou společností, nicméně limitem je povolená váha zavazadla pro let se společností Malinda na trase Hongkong- Kuala Lumpur- a to je 20 kg.

Můžeme s sebou vést alkohol?

Obecně platí, že do Číny můžete dovést 1l tvrdého alkoholu na osobu. Alkohol musí být v odbaveném zavazadle doporučujeme spíše plastovou láhev, dobře zabezpečenou proti možnému rozbití, či rozmáčknutí. Problém můžete mít i s alkoholem zakoupeným na letišti v Praze, protože Vám ho mohou zabavit při přestupu.

Máme si sebou vzít nějaké jídlo?

Pouze pokud máte něco speciálního, bez čeho se nemůžete obejít, případně léky apod. Dovoz ovoce a zeleniny je naopak zakázán.

Je voda z kohoutku pitná?

Ve velkým městech by voda neměla být závadná, pít ji však rozhodně nedoporučujeme. Ale k vyčištění zubů ji použít můžete. Balená voda je levná a velmi dobře dostupná, kromě toho že ji prodávají doslova na každém rohu, často bývají dvě láhve i na hotelovém pokoji. Převařenou vodu pak můžete s klidným svědomím použít na čaj, či instantní polévku. Horká voda je k dispozici na všech vlakových spojení,rychlovarná konvice je pak součástí všech hotelových pokojů (v Číně).

Jaké pojištění je pro Čínu nejlepší?

Stačit by mělo základní pojištění v regionu Svět. Většinou je základní cestovní pojištění i součástí platební karty – zjistěte si to vydavatele Vaší karty. Zdravotní péče v Číně je překvapivě kvalitní (alespoň pro cizince) a relativně levná.

Co se v Číně vyplatí koupit?

V Číně je díky nižšímu DPH levnější například elektronika, s případnou reklamací je to pak ale na prd. 🙂 Když se obrníte trpělivostí, tak se dá dobře nakoupit i na tržnicích a to hlavně V Hongkongu a nebo Kuala Lumpur. Klasické suvenýry jako čaje nebo čínský porcelán, určitě potěší příbuzné doma, ale ceny v turistických destinacích jsou často přemrštěné a kdo se v cenách časů nevyzná, může pěkně naletět:). 

Co Čína a internet?

Wifi na pokojích je standart, rychlost připojení je pak často velmi kolísavá. Kdo rád udržuje na na živu svoje sociální sítě, elektronickou poštu má přes Gmail, nebo se jen nechce omezovat, bude muset sáhnout po některé z VPN aplikací. Po bezproblémový chod doporučujeme VPN express, která ač je placená, nabízí i sedm dní trial verze zdarma. Což by Vám mělo na pobyt v Číně stačit. Aktivujte si ho však těsně před odjezdem.

Která mapa je nejlepší?

Jedna z nejlepších map je Čínský baidoo maps, Baidoo je něco jako google, ale čiště v čínském podání. Jeho mapy si do mobilu přes google play sice nestáhnete, ale můžete jej využít na destkopové verzi. Můj osobní tip jsou pak mapy google, které můžete stáhnout online a nebo mapy.cz. Ty jsou místy dokonce lepší než ty od Googlu a třeba ve Žlutých horách se stanou vaším nedocenitelným pomocníkem. Mapy.cz si můžete stáhnout do mobilu, takže budou fungovat i v offline režimu. Celá Čína zabírá asi 18 GB a tak jsem vybral jenom ty oblasti, které budete potřebovat:

Oblasti kde se budeme pohybovat:

Anhui

Guangxi

Hong Kong

Kuang-Tung

Macau

Shanghai

Oblasti , které pouze projedeme vlakem:

Hunan

Jiang Xi

Zhejiang

Zásuvky a Asie.

V Číně se používá zásuvka typu A, tedy dva plochá kolíky. Ve většině hotelů je ale k dispozici i zásuvka typu C, tedy klasická zásuvka, kterou známe i u nás. V Hong Kongu, Malajsii i Singapuru se používá anglická zásuvka G, tvořená trojicí plochých kolíků. Závěr? K bezproblémovému fungování doporučujeme přibalit s sebou redukci. Pokud se vám už ale do kufru nevejde, levně ji zcela určitě zakoupíte i na místě.