• Izrael – Israel Open 2018

HANÁ Orienteering

Program

Program Izraele 2018

  Datum Den Dopoledne Odpoledne
 1  18/02 Ne  odlet Praha (10:00)  Přílet Tel – Aviv, cesta na hotel
 2  19/02 Po  Přejezd do Tiberias (prohlídka Nazaretu)  Výlet na horu Tábor, prohlídka Tiberias
 3  20/02 Út  Výlet na Golanské výšiny  Výlet na Golanské výšiny, koupání v Hamat Gader
 4  21/02 St  Cesta k Mrtvému moři (prohlídka Jericha)  Prohlídka klášteru Svatého Jiří, koupání v Mrtvém moři
 5  22/02 Čt  Prohlídka Masady  Prohlídka Jeruzalému
 6  23/02  ISRAEL OPEN – Sataf Forest  Prohlídka Jeruzalému
 7  24/02 So  ISRAEL OPEN – Beit Anabe  Prohlídka Tel Avivu
 8  25/02 Ne  Prohlídka Tel Avivu  Odlet do Prahy (Vídně)

  1. den neděle, 18. února 2018

pokud čtete tento text, tak jste pravděpodobně úspěšně dorazili na Vídeňské letiště k třetímu terminálu a čeká Vás cesta do Izraele s Haná orienteering.

 Izrael je samostatný stát vzniklý v roce 1948 na historickém území Izraelského království. Tato malá, zato neobyčejně pestrá země je nesporně jedna z nejzajímavějších a zároveň nejdiskutovanějších míst na naší planetě. Málokde je na tak relativně malé ploše soustředěno tolik různých kultur, náboženství, společenství, tolik zajímavých a pozitivních věcí, které jsou zároveň propojeny s emocemi, konflikty a napětím. O Izraeli a Palestině byly popsány tuny papíru, vyšly o ní stovky, možná i tisíce bedekrů a turistických průvodců. Ty všechny velice rychle zastarávají, protože celé místo má obrovskou dynamiku – společenskou, náboženskou, politickou i urbanistickou…

Po příletu do Svaté země, a po (někdy i velmi důkladné) bezpečnostní prověrce se pojedeme ubytovat do hotelu Olympia. Hotel je situován na pobřeží Středozemního moře, v samém centru města, tzv. Golden Beach. A protože už bude hodně pozdě, jediné, co nás bude v této chvíli zajímat bude spánek….

 

  1. den pondělí, 19.února 2018

po důkladném spánku a snídani nás čeká cesta na sever – ke břehům Galilejského jezera, kde budeme mít generálku pobytu v nadmořské výšce (nížce) pod úrovní moře. Cestou si však uděláme několik zastávek. Ta první bude po necelé hodině jízdy na pobřeží Středozemního moře. Původně římská osada a přístav Caesarea Maritima patří totiž k nejvíce navštěvovaným památkám Izraele. Byl založen v letech 22-10 př.n.l. Herodesem Velikým a po zničení Jeruzaléma v roce 70 se stal dokonce hlavním městem římské provincie Judea. Ve středověku byl důležitým křižáckým přístavem s více než 120.000 obyvateli. Další zastávkou bude legendární město Nazaret, místo kde vyrůstal Ježíš Kristus. Nejvýznamnější památkou je zde bazilika Zvěstování, která vyrostla na místě, kde se Panně Marii údajně zjevil archanděl Gabriel a prorokoval jí narození Ježíše. Nedaleko baziliky se nachází místní trh (súku), tvořen bludištěm úzkých klikatých uliček lemovaných stánky, kde se odehrává převážná část života obyvatel Nazaretu. Ačkoliv má Nazaret bohatou křesťanskou historii, dnes je to převážně muslimské město, a tak doporučujeme ochutnat některou z arabských specialit. Přibližně 10 kilometrů východně od Nazaretu se zvedá hora Tábor, na níž stojí nádherná bazilika z roku 1924. Tento biblický kopec, který byl svědkem Ježíšova zázraku proměnění Páně, nabízí úžasné výhledy na Jizreelské údolí. Pro návštěvníky z Česka má hora ještě jeden důležitý význam – samotný název (Mt. Tabor) dal jméno středověkému městu v Čechách, které se proslavilo hlavně za husitských válek…  Večer nás pak čeká příjezd do Tiberias, ubytování a promenáda kolem břehů Galilejského Jezera.

 

  1. den úterý,20.února 2018

dnes nás čeká okruh Golanskými výšinami, dodnes sporným územím mezi Izraelem a Sýrií. Výlet začneme návštěvou dvou významných křesťanských míst. Tabhga – místo, kde Ježíš Nazaretský rozmnožil chléb a ryby a Capernaum, přezdívané Ježíšovo město. Další zastávkou bude bývalá vojenská pevnost, přezdívaná Coffe Anan, na hranicích Sýrie, odkud se naskytne úžasný výhled na Mt. Hermon s nadmořskou výškou 2814 m n. m. – zde se možná potkáme se sněhem!! V této oblasti se dá předpokládat v současné době zvýšený pohyb vojenské techniky, není divu, do Damašku je to odtud nějakých 70 km. Pro jistotu si s sebou vezmeme našeho přítele, vysloužilého vojáka Ofra Avitala, který je na Golanech jako doma ????. Po krátkém odpočinku budeme pokračovat hornatou krajinou Golanských výšin k lázním Hamat Gader. Cestou se ještě nakrátko zastavíme na magickém místě zvaném Horvat Susita – tohle opuštěné, přesto perfektně zachovalé antické město na úpatí hor má neopakovatelnou atmosféru – především proto, že zde nenalezneme žádné stopy současné civilizace (stánky, vstupné, parkoviště, kolotoče) – budeme zde sami. Hned pod ním se nachází jeden z vůbec prvních kibuců, založených na území Izraele – Ein Gev. Protože jsme zde několikrát bydleli a část zdejších obyvatel patří do rodiny orientačních běžců, můžeme se s nimi krátce pozdravit a ukázat něco z historie vzniku tohoto fenoménu původních opevněných vesnic, které vznikaly ještě před vyhlášením samostatného státu Izrael. V odpoledních hodinách se pak dostaneme právě do již zmíněných termálních lázní ležících v pohraniční oblasti – trojúhelníku mezi Izraelem, Jordánskem a Sýrií. Zde se po celodenním výletu zrelaxujeme, a pokud nám zbydou síly, můžeme se podívat do krokodýlí zoo, která je součástí komplexu lázní.

  1. den středa,21.února 2018

ráno opustíme zelené kopce v okolí Neziderského (Galilejského) jezera a podél západního břehu Jordánu se přesuneme do pouště. Na začátku naší cesty uděláme krátkou zastávku v Yardenitu – místa, kde byl pokřtěn Ježíš svatým Janem Křtitelem. Dodnes se sem sjíždí stovky křesťanů denně, aby se právě na tomto místě v řece Jordán nechali očistit od hříchů. Za další zhruba 2 hodiny dorazíme do Jericha, které se honosí titulem nejstaršího (trvale obydleného) města světa. Jeho historie je dlouhá téměř 11 tisíc let. Zde se podíváme na archeologické vykopávky základů města a nakoupíme levné ovoce na místním trhu. Na severu Jericha pak navštívíme jedno z nejunikátnějších míst Judské pouště. Řecký pravoslavný Klášter svatého Jiří, zaříznutý hluboko v údolí Kelt, je tichou oázou jinak velmi rušné Palestiny (pokud si nenecháte atmosféru pokazit často velmi neodbytnými prodavači), v němž dodnes žijí tiší mniši – v tomto případě řečtí. Po prohlídce kláštera budeme pokračovat kolem Mrtvého moře k pevnosti Masada – jedno z nejdůležitějších míst v židovské historii. Tato dominantní stavba, vybudovaná na vrcholu pouštní stolové hory králem Herodem, hrála důležitou roli v době židovské války proti Římu. Židé bránící se proti římským útočníkům raději obětovali své životy, než aby se svým tyranům podrobili. Dnes je Masada pro Židy duchovním místem, na kterém např. skládají věrnost při vstupu do armády. Posledním bodem dnešního náročného programu, bude odpočinek a koupání v Mrtvém moři a hotelových lázní s mořskou vodou, která díky vysokým obsahům minerálů stimuluje metabolické funkce v buňkách a podporuje tak regeneraci. Hotel Prima Oasis nás pohostí nejen lázněmi, ale i dobrou večeří.

 

  1. den čtvrtek, 22.února 2018

začneme opět krátkým koupáním v geograficky nejníže položeném odkrytém místě na zemském povrchu. Možnosti koupání v Mrtvém moři byste si měli vážit – každým rokem klesá jeho hladina o jeden metr – opravdu. Pokud se tedy nepodaří realizovat izraelsko – jordánský projekt doplňování vody potrubím z Rudého moře, Mrtvé moře během příštího desetiletí zmizí z povrchu zemského (!). Po osušení (a hlavně sprše ve sladké vodě) se vydáme na cestu do Jeruzaléma, kterou začneme prohlídkou místa narození Ježíše Krista – Betléma. V palestinském městě navštívíme samozřejmě Chrám Narození Páně – místo, kde se údajně Josefovi a Marii narodil Ježíš, když putovali na sčítání lidu v Jeruzalémě. Po nezbytné kontrole u zdi Izraelské bezpečnostní bariéry pak budeme pokračovat do hotelu Jerusalem Gate v západní (izraelské) části města. Samotný Jeruzalém se z historického hlediska řadí mezi nejzajímavější místa světa, je jakousi křižovatkou světových náboženství. Kromě křesťanství a islámu tu samozřejmě převládá judaismus. Navštívíme nejortodoxnější čtvrt Jeruzaléma Me’a Še’arim, kde jako by se zastavil čas v 19. stol, Olivovou horu, a samozřejmě Staré Město s jeho nespočtem památek (namátkou – Zeď nářků, Chrám Božího hrobu, Místo poslední večeře, via Dolorosa či Davidova hrobka), kde projdeme všechny 4 části – křesťanskou, muslimskou, arménskou i židovskou. A protože je těch zajímavých míst v Jeruzaléme opravdu hodně, budeme se jim moci věnovat i v pátek, po návratu ze závodů, jejichž centrum je vzdálené jen cca 15 km od hotelu Jerusalem Gate.

 

  1. den pátek, 23. února 2018

 

vyrazíme hned po snídani na první etapu Israel Open Championship – mezinárodních závodů v orientačním běhu. Letošního ročníku se zúčastní více než 50 běžců ze zahraničí, přičemž polovina tohoto počtu startuje pod hlavičkou Haná orienteering ????. Ale nenechte se mýlit – více než 300 přihlášených domácích závodníků nám budou zdatnou konkurencí!! Po závodech se přesuneme zpět do hotelu a potom se vydáme již individuálně na prohlídku města. A protože bude pátek, budete mít ojedinělou možnost vidět, co v Jeruzalémě znamená odpočinek neboli hebrejsky „šabat“. Úderem páté hodiny (přesněji – po západu slunce) se vše v izraelské části města zastaví – nejezdí tramvaje, autobusy, ale ani například výtahy, všechny obchody jsou zavřené, otevřené zůstávají jen ty restaurace, kde probíhá oslava svátku. Všichni spěchají na návštěvy známých a příbuzných, scházejí se rodinné klany. Toto trvá až do sobotního rána, takže je dobré o tom vědět a přizpůsobit se tomu. Zajímavostí je, že například v Tel Avivu toto prakticky nezažijete, vliv ortodoxních židů je v Jeruzalémě nesporně mnohem větší než v hlavním městě.

 

  1. den sobota, 24. února 2018

 

druhá etapa závodů má centrum zhruba na půl cestě mezi Jeruzalémem a Tel Avivem. Proto už po snídani vyrazíme se všemi věcmi, abychom se po skončení závodů mohli přemístit do hotelu Olympia, tedy na stejné místo, kde náš výlet začínal. Odpoledne věnujeme prohlídce hlavního města, které nás překvapí svou odlišností od Jeruzaléma. Rozdíl se dá popsat, mimo jiné, rčením mladých Izraelců, že nejlepší místo k bydlení v Jeruzalémě je Tel Aviv.   Moderní metropole, jejíž obchodní čtvrti se neliší od evropských či amerických, obytné čtvrti postavené ve 30. a 40. letech 20. století ve stylu německé architektonické a umělecké školy „Bauhaus“ (v centrální části se nachází až 4000 budov v tomto stylu jež společně tvoří tzv. „Bílé město“). Za historií se podíváme do Jaffy, která se nachází v jižní části města a je stará přes 3600 let. Od pradávna sloužila jako důležitý přístav a přístup do země. Za krále Šalamouna tudy převáželi hlavně cedrové dřevo z Libanonu na stavbu chrámů. Podle legendy právě na území Jaffy stavěl Noe svoji loď, která jeho rodinu, včetně zvířat měla zachránit před potopou světa. Jaffa má na rozdíl od Tel Avivu výrazný arabský nádech a je centrem umělců a galerií. Když budete mít zájem, můžeme společně povečeřet v typické arabské restauraci za přítomnosti některého z našich přátel – průvodcem nám může být zdejší orientační běžec, trenér, učitel a dobrý kamarád Oded Verbin, nebo třeba další příznivec orientačního běhu, český konzul Karel Pažourek.

 

  1. den neděle, 25. února 2018

 

poslední den našeho výletu. Po snídani můžeme společně navštívit ještě zbývající zajímavá místa v okolí hotelu – například náměstí Yitzhaka Rabina (který byl na tomto místě zastřelen izraelským náboženským extremistou, po jeho iniciativě uzavřít mír s Palestinou), nebo třeba Rothschildův bulvár, který je na seznamu UNESCO. Každopádně ale nesmíme zapomenout na skutečnost, že proces odbavení cestujících na letišti Ben Gurion je opravdový „proces“ a proto zde musíme být minimálně 3 hodiny před odletem. Na oplátku uvidíte, jak v praxi fungují bezpečnostní opatření, kterým se ještě před pár lety vyspělý západ smál a dnes se ho snaží alespoň kopírovat…