Čína to je obrovská země – třetí největší na světě – a co do počtu obyvatel zároveň nejlidnatější. Má bohatou a dlouhou historii, která zažila řadu významných starých dynastií, pádů, povstání i bouřlivý vývoj v novodobých dějinách země. Je proslulá vynálezy (jako například porcelán, papír, kompas nebo střelný prach). Z geografického pohledu nabízí Čína cestovatelům celou paletu oblastí – pouště, hory, nížiny, ostrovy, moř i řeky.
Z dříve zaostalé agrární země se v posledních letech stává jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě, která bude nejspíš v 21. století patřit k největším velmocem světa. Umožňuje to zdejší „hybridní“ typ ekonomiky, která má znaky centrálního plánování, ale i volného trhu.
Peking
Peking, metropole, která nás z čínských velkoměst nadchne jako první hned po příletu, patří mezi největší města světa. V hlavním městě Číny velký vůdce Mao Ce-tung z balkónu Nebeské brány míru vyhlásil v roce 1947 Čínskou Lidovou Republiku. A ačkoliv se tvář města rychle mění a mizí pro Peking typické úzké uličky (hutong), dodnes si město zachovává mnoho důležitých historických památek. Mezi nejznámější památky Pekingu patří např. Zakázané město, Náměstí Nebeského Klidu, Letní Palác, Chrám Nebes, či Mauzoleum Mao Ce-tunga (které ročně navštíví přes 4 miliony turistů).
Velká čínská zeď
Jedna z nejslavnějších památek Číny, osmy div světa, to je Velká čínská zeď. Svoji úctyhodnou délkou přes 8800 km, je považována za největší lidskou stavbu světa (ačkoliv už je mýtus, že Velká čínská zeď je jediná stavba viditelná z vesmíru vyvrácený). Ochranný val, vystavený mezi 14. až 17. stoletím, sloužil především k ochraně obyvatelů Číny, před loupeživými nájezdy kočovných kmenů. Jak se postupně vyvíjeli nové technologie, vyvíjela se i zeď, její výška (6 -10m), či šířka (5-8m). Po celé délce zdi pak bylo vybudováno na 25 000 strážních věží vzdálených 90 – 180 metrů. Každá v průměru 13 metrů vysoká a stojí na základech rovněž o straně 13 metrů.
Shilin (Stone Forest – Kamenný les)
Kamenný les je soubor mohutných vápencových věží tmavě šedé barvy o rozloze 80 hektarů nacházející se jihovýchodně od Kunmingu. Nejvyšší z věží dosahují výšky až 30 m. Celá oblast je protkána chodníčky a schodišti vytesanými mezi skalními věžemi, díky nimž je možno proniknout až do samého nitra kamenného bludiště, či vystoupat na vrcholky některých z věží do vyhlídkových altánků, odkud je rozhled na celý Kamenný les. Oblast byla kdysi před desítkami milionů let mořským dnem, jež bylo vyzvednuto do výše a postupem času došlo působením větru a dešťové vody k opracování kamenných útvarů do nejrůznějších podob.
Kunming
Kchun-ming je hlavní město čínské provincie Jün-nan v jihozápadní Číně, leží na severním okraji jezera Tian-čch‘. Kchun-ming je hlavním politickým, ekonomickým a kulturním centrem Jün-nanu a je také sídlem regionální vlády. Kchun-ming se rozkládá na rozloze 21 501 km2, přičemž koncem roku 2002 mělo město necelých 5 milionů obyvatel, v roce 2009 již téměř 7 milionů.279 př. n. l. existovalo nejstarší doložené osídlení. 765 n. l. bylo založeno město Tchuo-tung, které bylo za mongolské nadvlády přejmenováno na Kchun-ming. Ve 13. století navštívil město cestovatel Marco Polo. Ve 14. století bylo město ovládnuto dynastií Ming a bylo obehnáno hradbami. V 19. století se nacházelo v rukách Sultána z Dali.
Šanghaj
Šanghaj, přezdívaná „Paříž Číny”, je se svými 24 000 000 obyvatel, považována za největší město světa (bez aglomerací). Historie největšího světového přístavu Šanghaje, se datuje do 19. století, kdy se zde usadili Britové. Stejně jako většina měst se však začala rozvíjet v 80. letech, a od té doby svou podobu dramaticky mění. Město má jako jedno z dalších mnoha „nej“ – například největší počet mrakodrapů (přes 3600). Nezapomenutelnou vyhlídku na noční, všemi barvami nasvětlenou Šanghaj, si můžete užít na ikoně Shangaje, mrakodrapu přezdívaném „Perla východu”, nebo nejvyšší vyhlídce světa, v nově postavené dominantě megalopole tzv „otevíráku lahví”, ve výšce 434 m.
O místech, které navštívíme, ale i dalších zajímavých destinacích Číny, můžete shlédnout dokumenty České televize.
Cestománie – Čína, Říše středu (Peking, Šanghaj)
Na cestě po jižní Číně ( Kunming)